A naptári év változik, az Eötvös marad
Kigabalyodva az eldobált szerpentinből és felocsúdva a (természetesen csak kellő mennyiségű) pezsgő és újévi terüljterüljasztalkám elfogyasztásából itt az idő rádöbbenni: beköszöntött egy új év, itt van 2015. Persze sokszor fogunk még 2014-re dátumozni a következő napokban (hetekben, kinek milyen hosszú az alkalmazkodási ideje), és az egyetemisták számára sem hozott többet, csak egy újabb etapot a vizsgaidőszakból... De azért csak hozzászokunk majd idővel.
Mindezek mellett van két olyan dolog a szilveszterben, ami annyira kötelező, mint a Reszkessetek, betörők! levetítése karácsonykor. Egyrészt megfogadunk egy rakat olyan dolgot, ami vagy nem sikerült eddig se, vagy amit amúgy is megcsinálnánk. Másrészt őrjítő kényszert érzünk arra, hogy összegezzük mindazt, amit a hátunk mögött hagytunk.
Felmerül hát a kérdés: milyen volt a 2014-es év a szegedi Eötvös Loránd Kollégium életében? Öveket becsatolni, (a teljesség igénye nélküli) felsorolás következik.
Talán nem is kell elárulni, hogy a január csendes, ám annál sikeresebb hónap volt: minden eötvösös sikeresen teljesítette a 2013/2014-es tanév első szemeszterét, hogy február második hetében újra kezdődjön a mókuskerék. Akkor aztán nem kellett sokáig várni: jött a hagyományos farsang, ahol SIM-patikustól kezdve hobbiton át csernobili ikertehénig mindenféle lénnyé változtak át a szakkollégisták.
A március különlegesen kedves a számunkra: egykori KB-titkárunk és szakkollégistánk, Saródi Szilvi vezetésével életre kelt a kollégium legújabb online felülete, az Eötvös Blog. A blog elég gyorsan belelendült a feladatába, így nemcsak a hallgatók érdeklődési köreiről születtek cikkek, hanem a kollégium falain belül történő eseményekről is. Így olvashattunk már beszámolót az első alkalommal megtartott érzékenyítő programról, amely a fogyatékossággal élő emberekre irányította az érdeklődők figyelmét, majd az Esélyteremtési Civil Börzén is képviseltette magát néhány hallgatónk. A tavasz beköszöntével azért nem maradhattunk a kollégium falain belül: ideje volt kicsit csinosítani udvarunk növényvilágán is, sőt Budapestre is átruccantunk, hogy meglátogassuk régi jó barátainkat a Simonyi Szakkoliban.
A blog áprilistól a nagy sikernek örvendő Fotócsütörtök rovatot is elindította, ahol hivatalosan amatőr, ám egyre profibb és profibb képekkel jelentkező hallgatóink mutathatják meg a saját nézőpontjukat és technikájukat. Új hagyományokat persze nemcsak a blogon, hanem a koliban is bevezettünk: idén először húsvétkor hozzánk is bekukkantott a Nyúl, hogy logikai játékok során megtaláljuk a csokitojásokat a kollégium minden zegzugában. A szórakozás mellett fontos társadalmi-gazdasági kérdésekről is szó volt a PÉJ Station Extra nevű interaktív rendezvényünkön. A tavaszi félévben egy közös kollégiumi kirándulásra is sort kerítettünk Eötvös Maci vezetésével: bár az idő Felsőtárkányban nem volt olyan fényes, de a jókedv és a lelkesedés minden viszontagságért kárpótolta a társaságot.
Lassan közeledett a tavaszi vizsgaidőszak, de nem maradtunk tétlenek: ismét egy újabb hangoskönyvprojektbe fogott a koli lelkes csapata. Ennél viszont sokkal fontosabb, hogy immáron harmadik alkalommal rendezte meg kollégiumunk az Eötvözet Konferenciát. A hagyományok szerint testvérkollégiumunk, a budapesti Eötvös József Collegium hallgatóival együtt került sor a konferenciára, ám idén először nemcsak a bölcsészettudományok, de a társadalom- és természettudományok képviselői is bemutathatták kutatási témájukat. A tevékeny szemeszter után a félévet a megszokott végzősök búcsúztatója zárta, ahol végzős hallgatóink idén először kézbe vehették szakkollégiumi éveikről szóló diplomájukat, a kollégium közösségi életéért végzett munkájáért pedig Balázs Katalin vehette át a Barczi Zsóka-emlékdíjat.
Nyáron elcsendesedik a kollégium, még Eötvös Maci is kirándulni ment hegyen-völgyön túl (például a NYATA-ra), de egy hét mégis igazán kiemelkedő minden évben. Ez a Szegedi Tehetség-HÍD Tábor hete minden július elején, ahová a legtehetségesebb végzős középiskolás hallgatókat (és leendő szegedi hallgatókat) várjuk. Idén ötödik alkalommal rendeztük meg a nagy sikernek örvendő tábort, ahol az ifjú hallgatópalánták belekóstolhattak a szegedi, az egyetemi és a kollégiumi életbe, a legjobbak pedig szakkollégiumi tagságot nyertek el. (Középiskolások, figyelő szemeiteket a kollégium honlapjára vessétek! Idén se maradhattok HÍD nélkül, hamarosan jön a friss felhívás!)
Szeptemberben aztán szépen visszaköltöztünk megszokott rezidenciánkra, közben nem feledkeztünk el arról, hogy a kollégiumról hírt adjunk a városban, legyen szó az egyetemi beiratkozási hétről vagy a SZIN Civil Falujáról. Mit mondhatni, tevékenyen telt el 2014 ősze is. A közgyűlésen megújult a kollégiumi SZMSZ és a Kollégiumi Bizottság, az összegyetemi nyílt napon népszerűsítettük kollégiumunkat és a HÍD-programot, kollégiumi sakk-körünk tagjai is szép sikereket értek el. A vérfagyasztó (de azért igen szórakoztató) Halloween-estről pedig ne is beszéljünk! És ugyan a félév végére ki se látszottunk a zh- és vizsgahegyekből, azért nekünk is járt, hogy a Mikulás meglepjen minket egy-egy finomságokkal teli csomaggal (kellett is a szénhidrát azokhoz a vizsgahegyekhez!).
Persze lehetne még folytatni a sort: nem szóltunk a lassan már megszámlálhatatlan kollégiumi műhely és kör aktív munkájáról, kollégistáink egyéni sikereiről vagy a
spontán szintbulikról... De minek is túlragozni?
Legalább ilyen sikeres (vagy csak még jobb) új évet kívánunk a Blog nevében kollégistáinknak és minden kedves blogolvasónak! Na uccuneki, 2015!