Látogatás az Esélyteremtési Civil Börzén
Érzékenyítő programunk következő napján, miután letisztáztuk a fogyatékossággal kapcsolatos fogalmakat, a lelkes kis csapat ellátogatott az Esélyteremtési Civil Börzére, amelyet a Csongrád megyei Család, Esélyteremtési, és Önkéntes Ház szervezett az Ifjúsági Házban. A civil szervezetek képviselői játékokkal, tájékoztató anyagokkal várták az érdeklődőket, de ami a legfontosabb, hogy megteremtették a személyes párbeszéd lehetőségét. A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége standjánál jelelni tanultunk, és olyan mindennapi problémákkal szembesültünk, amelyekre nem tudtuk volna azonnal rávágni a megoldást. Például mire ébred reggelente egy siket ember? Aligha gondolkodunk el efféle kérdésen a buszhoz igyekezve, vagy a reggeli kávénkat szürcsölve. Miután megtanultunk jó pár jelet és új információt, valamint gyors tanulásunkat jutalmazták is, a Láthatatlan Kiállítást idéző játékokba futottunk az előcsarnokban, amelyek kihívást jelentettek számomra. A formák, anyagok megkülönböztetése, a hangok párosítása korántsem egyszerű feladat, ha az ember nem szokott hozzá, hogy így használja az érzékszerveit; holott ezekkel a képességekkel mindannyian rendelkezünk, csak mi elsősorban a látásunkra is támaszkodhatunk.
Korábban, a budapesti Láthatatlan Kiállításon tett látogatásom alkalmával magyarázta el nekem vak körbevezetőm, hogy téves az az elmélet, miszerint ha egy érzékszervünk megsérül, egy másik felerősödik. Ő akkor arra buzdított, hogy csak koncentráljak, figyeljek; a tanácsai visszhangzottak a fejemben, miközben a tégelyeket párosítgattam a bennük zörgő dolgok alapján.
A kerekesszéktől kezdetben sokan tartottak, pedig az egyik alapítvány munkatársai lifttel egybekötött akadálypályát építettek ki az előtér sarkában. Egy ilyen rendezvényen azért egy idő után mégis oldódik a feszültség, ez a látogatók és a játékokat, eszközöket használók számában is megmutatkozott. Természetesen mi kipróbáltuk a kerekesszékes akadálypályát is.
A programot abszolút nem egy lesújtó eseményként kell elgondolni, ahol csak problémákkal szembesültünk; a résztvevők folyamatosan mosolyogtak, erre Hozleiter Fanny (Mosolyka) előadása is rásegített, és mindenki jó hangulatban beszélgetett, tanult, figyelt a másikra.
A csapat a programot a Kreatív Asztalnál zárta, ahol egy gyermekeket segítő alapítványnak ajánlottuk fel az elkészített dísztárgyakat.
Remélem, legközelebb Veletek is találkozunk!
Balázs Kata