Képes ízelítő egy északi tanulmányútból - Campus Mundi: Helsinki, Finnország
Dalos Vera útibeszámolója
Mesterképzésem utolsó félévében a Campus Mundi programmal ellátogathattam egy olyan egyetemre, ahol már egyszer, 2015-ben volt szerencsém egy teljes szemesztert eltölteni (az Erasmus+ részképzés keretein belül). Akkor főképp a kíváncsiság vezérelt ilyen hideg területre, most viszont céltudatosan jelentkeztem a Helsinki Egyetem orvosi karához tartozó Cognitive Brain Research Unit (CBRU) kutatóegységhez.
A CBRU és annak több kutatócsoportja fókuszában az emberi beszéd, a zenefeldolgozás, illetve az auditoros funkcióink plaszticitásának és fejlődésének kutatása áll. (A csoportról több információ ide kattintva érhető el.) Számos területen nyílt számomra tapasztalatszerzési lehetőség, az alábbi felsorolásban mutatok ebből némi ízelítőt.
Szakmai tapasztalatszerzési lehetőség az egyetemen
Zenével kapcsolatos idegtudományi alapismeretek
Gyakorlatot szereztem transzkraniális mágneses stimuláció (TMS) kivitelezésében, eye-tracker, hőkamera, és termo stimulátor használatában:A CBRU labormérnökeinek jóvoltából megtanulhattam a transzkraniális mágneses stimulációs (TMS) eszköz használatát az ingerelni kívánt területek bemérésétől az ingerlés folyamatáig. Az Otaniemi Campus (Aalto University) Advanced Magnetic Imaging (AMI) központjában volt lehetőségem megnézni és kipróbálni az Aalto Behavioral Laboratory (ABL) eye-tracking felszerelését, hőstimulációs berendezését és egy hőképalkotó eszköz működését viselkedéses kísérletekben.
Különböző agyi képalkotó eljárások módszertana (EEG, fMRI)Ellátogattam az ABL és CBRU EEG laborjába is, ahol a Brain Product termékeit használják.Az AMI központjának látogatása során megismerkedtem egy 3 teslás MR szkenner működésével és felhasználási lehetőségeivel.
További tapasztalat EEG adatok feldolgozásában BESA, illetve Analyser programokkal
A fenti pontokon kívül részt vettem egy Exchange Club elnevezésű programon is, ahol a tanszék helyi és külföldi mesterképzésben tanuló, valamint PhD hallgatói osztották meg velünk kutatásaik során felmerült kérdéseiket. A tudományos diskurzus mellett meghallgattunk egy előadást az EEG-lab nevű program használatáról is, mely az EEG által rögzített adatokat képes feldolgozni és elemezni. Ezt követően egy másik hasonló funkciójú programról, a BESA szoftverről is meghallgattam egy rövid ismertetőt.
A szakmai programok mellett azért jutott időm ellátogatni…
... a Fazer csokigyárba,
... áthajózni Tallinnba és körülnézni az Óvárosban,
... meglátogatni Suomenlinnát, egy csodálatos szigetet, mely a finnek védelmi vonalát képezte a háborús évek alatt,
... és persze kipróbálni sok finomságot, mint a finn fahéjas pillangó (korvapuusti) és a kávé (kahvi).
Hogy volt-e hó? Igen, jó sok, még március végén is. Hogy hideg volt-e? Igen, de nincs olyan hideg, amit a finn szaunák ne tudnának elviselhetővé tenni. És, hogy visszamennék-e? Harmadszorra is igen, hiszen a kis hazánktól hatalmas távolságra lévő ország lakói nagy vendégszeretettel és baráti attitűddel rendelkeznek. A nyelvi akadály sem akadály, hiszen mindenki kiválóan beszél angolul, a finn nyelv elsajátítása pedig igazi csemege lehet a vállalkozó szelleműek számára.
Dalos Vera